پیروزی بزرگ برای ناشران ژاپنی در برابر حق کپی‌رایت: دادگاه سایت دزدی مانگامورا را به پرداخت 1.7 میلیارد ین غرامت محکوم کرد

پیروزی بزرگ برای ناشران ژاپنی در برابر حق کپی‌رایت: دادگاه سایت دزدی مانگامورا را به پرداخت 1.7 میلیارد ین غرامت محکوم کرد

در یک پیروزی قابل توجه برای صنعت نشر ژاپن در مبارزه جاری آن‌ها علیه دزدی آنلاین، دادگاه منطقه‌ای توکیو، اپراتور سابق وب‌سایت دزدی مانگا «مانگامورا» را به پرداخت ۱.۷ میلیارد ین غرامت به سه ناشر بزرگ: شوگاکوکان، کادوکاوا و شوئیشا محکوم کرد. این حکم، بزرگترین پرداخت حق تکثیر در صنعت نشر ژاپن است. این ناشران به طور مشترک علیه وب‌سایت دزدی مانگا، مانگامورا، به دلیل دزدی غیرقانونی ۱۷ عنوان متعلق به این سه ناشر، دادخواستی مشترکی به مبلغ کل بیش از ۱.۹ میلیارد ین (۱۴.۳ میلیون دلار آمریکا) خسارت ارائه کرده بودند.

در یک نشست خبری مشترک که بعد از این پیروزی بزرگ در توکیو برگزار شد، نمایندگان سه ناشر بزرگ انگیزه‌های خود از طرح دعوی را توضیح دادند. آن‌ها بر اهمیت پاسخگو کردن متخلفان در قبال اعمالشان و همچنین حفاظت از حقوق پدیدآورندگان محتوا تاکید کردند.این نمایندگان تاثیر قابل توجه وب‌سایت مانگامورا بر صنعت نشر را برجسته کرده و بر لزوم هوشیاری مداوم در برابر دزدی آنلاین، هم در داخل و هم در سطح بین‌المللی، تاکید کردند.به نقل از آن‌ها: «ما، سه شرکت شاکی، به عنوان بزرگترین وب‌سایت دزدی آن زمان و نماد دزدی آنلاین، با احساس مسئولیت برای ایجاد محیطی که نویسندگان بتوانند با آرامش خاطر آثار خود را خلق کنند و ناشران بتوانند وظیفه خود را برای محافظت از آثاری که با تمام وجود برایشان تلاش کرده‌اند، انجام دهند، به طور مشترک این دادخواست را مطرح کردیم.»

آن‌ها همچنین بیان کردند که «ما معتقدیم خسارت قابل توجهی که «مانگامورا» به محتوای منتشر شده وارد کرده است همچنان عمیق است و به طور کامل قابل جبران نیست. با این حال، بر این باوریم که تایید ادعای شرکت‌های شاکی در این حکم و تعیین غرامت ۱.۷ میلیارد ین تنها برای ۱۷ اثر شرکت‌های شاکی، نتیجه‌ای عادلانه است. هدف اصلی شاکیان از طرح این دعوی، جلوگیری از نقض حق تکثیر از طریق سایت‌های دزدی بود. این دادخواست بار دیگر به فرصتی برای پرداختن گسترده به مشکل سایت‌های دزدی تبدیل شده است. ناشران نه تنها در داخل کشور، بلکه در کشورهایی که همچنان با خسارات جدی روبرو هستند، برای محافظت از آثار خود از طریق روش‌های مختلف به اقدام علیه نقض حق تکثیر ادامه خواهند داد.»با وجود اذعان به کاهش وب‌سایت‌های دزدی داخلی به دلیل تلاش‌هایشان، این ناشران ظهور چالش‌های جدیدی را مانند وب‌سایت‌های اسپویل (افشای داستان) و آپلود در شبکه‌های اجتماعی به رسمیت شناختند. آن‌ها بر لزوم ادامه‌ی تلاش‌های خود برای مبارزه با دزدی آنلاین، به ویژه در خارج از کشور که وضعیت همچنان جدی است، تاکید کردند.

«مسائلی مانند وب‌سایت‌های اسپویل و آپلود در شبکه‌های اجتماعی [اس‌ان‌اس] همچنان وجود دارند. با وجود کاهش وب‌سایت‌های دزدی داخلی، وضعیت وب‌سایت‌های دزدی برای خوانندگان خارج از کشور همچنان جدی است. وظیفه ناشران است که به طور بین‌المللی به رسیدگی به این موضوع ادامه دهند.»آن‌ها همچنین به موضوع رو به رشد آپلودهای غیرقانونی در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی مانند تیک‌تاک، به‌ویژه در بین کاربران جوان‌تر اشاره کردند. ناشران بر تعهد خود برای افزایش آگاهی و آموزش عموم مردم در مورد اهمیت احترام به حق تکثیر تاکید کردند.دادگاه در حکم خود اذعان داشت که مانگامورا با اجازه دادن به کاربران برای مشاهده محتوا بدون دانلود، دسترسی غیرقانونی به مانگا را تسهیل کرده است که به طور موثری از کانال‌های خرید قانونی دور می‌زند.اپراتور سابق با روش‌های مختلفی اقدام به انتشار غیرقانونی مانگا کرد، از جمله آپلود دستی به سرور سایت و امکان مشاهده تصاویر آپلود شده توسط اشخاص ثالث در سایت. دادگاه این اقدامات را نقض حق تکثیر تشخیص داد.

با وجود ادعای اپراتور مبنی بر اینکه مانگامورا شبیه به یک «وب‌سایت معرفی» عمل می‌کرد و پیش از اصلاحات قانون حق تکثیر در سال ۲۰۲۰ مشمول مقررات نبود، دادگاه این استدلال را رد کرد. دادگاه حکم داد که اقدامات این وب‌سایت امکان انتقال مواد دارای حق تکثیر را فراهم کرده و بنابراین غیرقانونی است.اپراتور از حکم دادگاه ابراز ناامیدی کرد. او مجدداً بر بیگناهی خود تاکید کرد و قول داد به مبارزه حقوقی ادامه دهد.به گفته‌ی او: «من خواستار یک قضاوت عادلانه شدم، اما ناامیدکننده است که حکم، شواهد را نادیده گرفته است.»مدیر وب‌سایت مانگامورا، رومی هُشینو معروف به زاکای رومی، در سال ۲۰۲۱ به سه سال زندان و دو جریمه محکوم شد - یک جریمه به مبلغ ۱۰ میلیون ین (۹۱,۰۰۰ دلار آمریکا) و دیگری به مبلغ ۶۲ میلیون ین (۵۶۵,۰۰۰ دلار آمریکا) - که بر اساس درآمد کسب شده از سایت و واریز شده به یک حساب بانکی خارجی تعیین شد.

اخبار
119
0
1 ماه پیش

جهت مشاهده این بخش لطفا وارد اکانت خود شوید.